Yerel Haksen'den İstiklal Şehitlerini Anma etkinliği

Maraş milli Mücadelesinin ilk kıvılcımı olan Sütçü İmam olayı,Kahramanmaraş Stratejik Düşünce Topluluğu ve Haksen Sendikası tarafından yoğun bir katılımla Mehmet Akif Ersoy Kültür merkezinde gerçekleştirildi. Program, sinevizyon gösterisi,Sütçü İmam olayını anlatan piyes,Haksen eski il temsilcisi Dr. Gökhan Gökşen ve Yerel Haksen Kahramanmaraş il temsilcisi İbrahim Altun’un yaptığı konuşmayla sona erdi.Programa Belediye Başkan Yardımcısı Cevdet Kabakcı, İl milli Eğitim Müdürü, Kültür ve Turizm Müdürü,Sosyal Hizmetler il Müdürü,İl müftü yardımcısı, diğer kamu kurumu müdürleri, çok sayıda sivil toplum temsilcisi ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Yerel Haksen il temsilcisi İbrahim Altun’un sunuculuğunu yaptığı etkinlik katılımcılar tarafından büyük beğeni kazandı. Ayrıca İbrahim Altun’un yaptığı konuşma ile yaptığı dua ise katılımcılar tarafından dikkatle dinlendi ve beğeni kazandı.
Kahramanmaraş il temsilcisi İbrahim Altun’un 31 Ekim Sütçü İmamı Anma programında yaptığı konuşma;
Değerli konuklar, sevgili misafirler;
Bu şehir hepimiz şehri, memleketi, diyarı. Sağlıklı ve huzurlu bir ortamda yaşamak elbette hepimizin hakkıdır. Şehrimiz elbette her şeyin en güzeline layıktır. Birlik ve beraberlik içerisinde bütün güçlükleri yenerek, şehrimizin huzurunu, eğitimini, ekonomisini, turizmini, kültürünü ve kalitesini daha da artıracağız, çünkü bu şehrin çocukları, gençleri her şeyin en güzeline layıktır. Bu konuda hepimize düşen pek çok görev ve sorumluluklar vardır.bu zamana kadar olduğu gibi Bundan sonra da bu sorumluluk ve görevlerimizde herkesin üzerine düşen vazifeyi yapacağına yürekten inanıyor ve sizlere güveniyoruz.
Bizler Sütçü İmamın inancını, Abdal Halil Aganın kararlılığını nasıl olurda gelecek nesillere aktarabiliriz, ilimizin gelişmesinde,huzurunda, geleceğimizin teminatı olan bugünün çocukları, gençleri için neler yapılabilir çabası içindeyiz. Bilginin tek başına bir karakter oluşturmayacağını hepimiz biliyoruz. O nedenle, yüksek ideallerle donatılmayan, vatan, millet ve dinini nasıl seveceği öğretilmeyen, evrensel değerlerden mahrum, disiplinsiz, vurdumduymaz, sorumsuz, sahipsiz, çılgın bir nesil, yarın neyin sahibi olacaktır?
Ülkemizde olup bitenlerden habersiz miyiz? Yoksa? Kendi öz anne ve babasını öldürecek kadar kararmış, taşlaşmış kalpleri olan çocuklar bu ülkede yetişmedi mi?
Yıllarca canım, yoldaşım, eşim dediği insanı bir anlık öfkeyle, acımasızca öldüren insanlar bu ülkede yetişmedi mi?
Gelecek hayalleri kurduğu, herkesten kıskandığı, gülünü, goncasını, sevgilisini vahşice öldürenler bu ülkede yetişmedi mi?
Canından can verdiği, yemeyip yedirdiği, uyumayıp uyuttuğu, ciğerim, geleceğim dediği canını, ciğer paresini sokaklara terk eden, daha vahimi hunharca öldüren anneler bu ülkede yetişmedi mi?
Benim yuvam ailem dediği, evini, yuvasını, gençlik hevası ve bir takım ihtiraslar ile kötü arkadaş uğruna arkasına bakmadan, arkasında gözü yaşlı anne-baba, kardeş bırakarak evini,yurdunu- yuvasını terk eden ve ansızın bir alkol batağında, uyuşturucu tuzağında,kumar masasında,fuhuş kıskacında boğulan gençler,çocuklar bu ülkede yetişmedi mi?
Başarılı, çalışkan, sakin, vefakar, cefakar.bildiğimiz, ancak bir anlık manevi boşlukta kalarak canına kıyanlar bu ülkede yetişmedi mi?
Bu vatanın toprağında doğmuş, sularını içmiş, havasını teneffüs etmiş, devletimizin her türlü imkanından yararlanmış ve sonra da pervasızca bağrında yattığı vatan topraklarına ihanet edecek kadar ruhsuzlaşan, milleti millet yapan değerlere saldıran,kendi kardeşini öldürecek kadar pervasızca planlar yapan,ailesinin,kendinin dahi güvenliğini sağlayan Kahraman Türk ordusu mensubu Mehmetçiklerimize, kurşun sıkacak kadar beyinleri yıkanmış,kalpleri kararmışlar bu ülkede yetişmedi mi?
Evet değerli kardeşlerim; İnsanız, beşeriz, elbet şaşarız. Ancak hayat tecrübesi dediğimiz mana ile gençlerimize sahip çıkmak elbette en başta gelen görevlerimizden olmalıdır.
Çocuklarımıza başkalarının haklarına saygı duyma, görevini yapma ve sorumluluk yüklenebilen birey olma bilincini kazandırmak, çocukların, millî ve evrensel kültür değerlerini tanımalarını, benimsemelerini, geliştirmelerini ve bu değerlere saygı duymalarını sağlamak, çocukların, kendilerine, ailelerine, topluma ve çevreye olumlu katkılar yapan, kendisi, ailesi ve çevresi ile barışık, başkalarıyla iyi ilişkiler kuran, iş birliği içinde çalışan, hoşgörülü ve paylaşmayı bilen, dürüst, erdemli, iyi ve mutlu yurttaşlar olarak, milletimizin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren, insan haklarına saygılı, hak ve adaletin gerektirdiği davranışları ilke edinmiş insan yetiştirmek hepimizin amacı olmalıdır.
Değerli, konuklar; Vaktinizi fazlasıyla aldım. Kusura bakmayın. hakkınızı helal ediniz. Hoşgörünüze sığınarak, kalplerin aynı ritimle attığı şu manevi ortamda dua yaparak programımızı bitirmek istiyorum:
Allahım çocuklarımızı, annesine babasına itaatli, devletine, milletine hizmetli, bayrağına mukaddesatına ve maneviyatına saygılı olarak yetişmeyi nasip eyle. Bilgilerini artır, anlayışlarını kolaylaştırsın, zihinlerini daim açık eyle.İslam ahlakından ayırma.
Yarabbi yüzyıllardır bu aziz vatan topraklarında kardeşçe yaşamış bu necip milletin arasına çeşitli bahanelerle fitne ve fesat çıkararak kardeş kavgası çıkarmak isteyenlere fırsat verme, bizleri birbirimize sevdir, birlik ve beraberliğimizi daim eyle,
Dünyanın çeşitli bölgelerinde zalimin zulmü altında inleyen kardeşlerimize de yardım eyle, bize bahşettiğin özgürlüğü onlara da nasip eyle. Onlara da birlik ve beraberlik içinde yaşamayı lutf eyle.
Vatanımızın bölünmezliği, devletimizin bekası ve milletimizi refahı için çalışan devlet erkânımızı hayırlı işlerinde muvaffak eyle. Kahraman ordumuzu daim muzaffer eyle.
Allahım; rızıklarımızı bol ve daim eyle, kazançlarımızı helal eyle. Ailemize sağlık ve huzur ihsan eyle. Bizleri şerli insanların şerrinden, şeytanın ve nefsimizin şerrinden, gecenin şerrinden emin eyle. Görünür görünmez kazalardan, musibetlerden ve her türlü doğal afetlerden muhafaza eyle. Bizleri varlıktan sonra yokluğa, verdiğin sağlık ve sıhhatten sonra, çaresiz hastalıklara düşürme.
Allahım dualarımızı dergahı izzetinde kabul eyle.
Değerli konuklar; Kahramanmaraş stratejik düşünce topluluğu,Haksen sendikası, programa destek veren diğer sivil toplum kuruluşları ile oda ve Birlikler adına; bu toplantıya iştirak ettiğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür eder, hayırlı akşamlar, huzurlu yarınlar diliyorum.


Eklenme : 06 Kasım 2012

Bu habere ekli dosya bulunmamaktadır

Facebook'ta Paylaş
Adres : GMK BULVARI 40/2 KAT:2 MALTEPE / ANKARA - Telefon : (0 312) 229 03 25 - Faks : (0 312) 229 03 26